STGWT80H65DFB
STMicroelectronics
511-STGWT80H65DFB
STGWT80H65DFB
製造商:
說明:
IGBT Trench gate H series 650V 80A HiSpd
ECAD模型:
下載免費的庫載入器,為ECAD工具轉換此文件。瞭解更多關於 ECAD 型號的資訊。
庫存量: 30
庫存:
30
可立即送貨
在途量:
300
預期2/7/2026
工廠前置作業時間:
14
工廠預計生產時間數量大於所顯示的數量。
最少: 1   多個: 1
商品屬性 屬性值 選擇屬性
STMicroelectronics
產品類型: IGBT
RoHS:
Si
TO-3P
Through Hole
Single
650 V
1.6 V
- 20 V, 20 V
120 A
469 W
- 55 C
+ 175 C
STGWT80H65DFB
Tube
集電極最大連續電流Ic : 80 A
組裝國家: Not Available
擴散國: Not Available
原產國: KR
柵射極漏電電流: 250 nA
產品類型: IGBT Transistors
原廠包裝數量: 300
子類別: IGBTs
每件重量: 6.756 g
找到產品:
若要顯示類似商品,請選取至少一個核選方塊
至少選中以上一個核取方塊以顯示在此類別中類似的產品。
所選屬性: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
HB/HB2 Series Insulated-Gate Bipolar Transistors
STMicroelectronics HB/HB2 Series Insulated-Gate Bipolar Transistors (IGBTs) combine a very low saturation voltage (down to 1.6V) with a minimal collector current turn-off tail and a maximum operating temperature of 175°C. This enhances the efficiency of high-frequency applications (up to 100kHz) and leverages the advanced proprietary Trench Gate Field-Stop (TGFS) structure.
Latest Technologies in Power MOSFET & IGBT
STMicroelectronics offers the newest technologies in Power MOSFETs and IGBTs. ST offers a wide portfolio of MOSFETs and IGBTs tailored to specific applications, targeting SMPS, lighting, motor control, and varied industrial applications. ST's portfolio includes high-voltage super-junction MOSFETs, trench-gate field-stop IGBTs for hard and soft switched topologies, and low-voltage trench-based MOSFETs for power conversion and BLDC motor drives. ST's 1200V SiC MOSFETs combine a high junction temperature rating of 200°C with a very low RDS(on) area (with minimal variation versus temperature) and excellent switching performance for more efficient and compact SMPS designs. M series IGBTs offer an optimized VCE(SAT) and E(off) tradeoff along with a rugged short circuit rating for motor control. Explore ST's complete offering of MOSFETs and IGBTs for any power design.