PIC24FV16KM202-E/SP
Microchip Technology
579-24FV16KM202ESP
PIC24FV16KM202-E/SP
製造商:
說明:
16-位微控制器 - MCU 16 Bit MCU, 16KB Flash, 2 KB RAM
ECAD模型:
下載免費的庫載入器,為ECAD工具轉換此文件。瞭解更多關於 ECAD 型號的資訊。
供貨情況
庫存:
暫無庫存
估計關稅:
此產品免費航運
數量 單價
總價
商品屬性 屬性值 選擇屬性
Microchip
產品類型: 16-位微控制器 - MCU
RoHS:
PIC24F
16 kB
2 kB
SPDIP-28
32 MHz
12 bit
23 I/O
2 V
5.5 V
Through Hole
16 bit
- 40 C
+ 85 C
PIC24FVxxKM20x
Tube
品牌: Microchip Technology
組裝國家: Not Available
擴散國: Not Available
原產國: TH
DAC解析度: 8 bit
數據存儲器類型: SRAM
數據記憶體大小: 512 B
數據記憶體類型: EEPROM
接口類型: I2C, SPI, UART
ADC通道數目: 19 Channel
定時器/計數器數目: 11 x 16 bit 5 x 32 bit
處理器系列: PIC24
產品: MCUs
產品類型: 16-bit Microcontrollers - MCU
程序存儲器類型: Flash
原廠包裝數量: 15
子類別: Microcontrollers - MCU
公司名稱: PIC
監察定時器: Watchdog Timer, Windowed
每件重量: 22 g
找到產品:
若要顯示類似商品,請選取至少一個核選方塊
至少選中以上一個核取方塊以顯示在此類別中類似的產品。
所選屬性: 0
此功能需要啟用JavaScript。
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
ECCN:
3A991.a.2
16位元PIC24 MCU與dsPIC DSC
Microcontrollers (MCUs) with Integrated ADCs
Microchip Technology Microcontrollers (MCUs) with Integrated ADCs are a cost-effective, low-power PIC24F family of MCUs that feature devices with eXtreme Low Power (XLP) technology. These devices also include 16MHz performance and dual-partition memory with up to 1024KB of Flash and a rich Core Independent Peripherals (CIPs) set. With Flash memory densities ranging from 16KB to 1MB and packages ranging from 28–121 pins, the PIC24F family gives the user a differentiated general-purpose MCU ideal for many space-constrained, low-power, cost-sensitive industrial, audio, and consumer applications. The Microchip PIC24F portfolio also offers an upgrade in features and peripherals for applications pushing the boundaries of 8-bit MCU capabilities, making it the ideal migration device for former 8-bit MCU users.