QJ8016LH5TP
Littelfuse
576-QJ8016LH5TP
QJ8016LH5TP
製造商:
說明:
雙向晶閘管 HT Alternistor 800V 16A TO220L
ECAD模型:
下載免費的庫載入器,為ECAD工具轉換此文件。瞭解更多關於 ECAD 型號的資訊。
供貨情況
庫存:
暫無庫存
工廠前置作業時間:
12 週 工廠預計生產時間。
估計關稅:
此產品免費航運
數量 單價
總價
商品屬性 屬性值 選擇屬性
Littelfuse
產品類型: 雙向晶閘管
QJxx16xHx
16 A
200 A
800 V
5 uA
1.6 V
50 mA
1.3 V
50 mA
- 40 C
+ 150 C
Through Hole
TO-220-2
Tube
組裝國家: Not Available
擴散國: Not Available
原產國: CN
產品類型: Triacs
原廠包裝數量: 1000
子類別: Thyristors
找到產品:
若要顯示類似商品,請選取至少一個核選方塊
至少選中以上一個核取方塊以顯示在此類別中類似的產品。
此功能需要啟用JavaScript。
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
TARIC:
ECCN:
EAR99
High-Temperature Thyristor TRIACs
Littelfuse High-Temperature Thyristor TRIACs enable easier thermal management and higher surge handling capability in AC power control applications. These Littelfuse thyristors are available in 12A, 16A, 25A, 30A, and 40A variants based on their RMS on-state current, gate trigger current, and other features. Typical applications include heater control, motor speed control, lighting control, and switching relays.
QJxx16xHx 16A Alternistor TRIACs
Littelfuse QJxx16xHx 16A Alternistor TRIACs are designed to enable easy thermal management and high surge handling capability. These TRIACs operate in quadrants I, II, and III, and offer high performance in applications requiring high commutation capability. The QJxx16xHx alternistor TRIACs feature up to 600V voltage capability, 16A IT(RMS), 200A surge capability at 60Hz half cycle, and a 150°C high junction temperature. These TRIACs are halogen-free, RoHS-compliant, and recognized to UL 1557 for 2500VRMS as electrically isolated semiconductor devices. Typical applications include heater control, AC solid-state relays, light dimmers, and motor speed control.
Major Appliance Solutions
High Voltage NEC 600V+ Circuit Protection